Ülkemizin bereketli topraklarında yetişen ve coğrafi tatlara sahip sebzeleri işleyerek farklı bir ürün elde etmek istedik. Ve bu maceraya soğan tozu ile başladık.

Ardından diğer sebzeler , meyveler ve glütensiz unlar geldi. Bütün çabamız sağlıklı ürünlerimizi doğru bir şekilde sizlere sunmak.

Sebze meyveleri ülkemizin dört bir yanındaki anlaşmalı çiftçilerimizden mevsiminde aldık ve itina ile temizledik. Vitamin, mineral değerlerine antioksidan özelliklerine zarar vermeden kapalı sistem fırınlarımızda belirli bir ısı derecesinde kuruttuk. Kurutulan sebze meyveleri özel değirmenlerimizde öğüttük ve toz haline getirdik. Hiçbir katkı maddesi eklemeden sizler için paketledik. Tüm Üretim Sürecini Gıda Mühendisimiz sorumluluğunda, Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetimi ve raporları ile gerçekleştirdik. Şu an sarımsak tozu, sarımsak granülü, soğan tozu, soğan granülü ve havuç tozu başta olmak üzere her türlü yaş sebze ve meyvenin kurutmasını ve ihracatını yapmaktayız. Üretimimizde BRC Belgesi ile yüksek kalite standardını yakalamış durumdayız. Yerli sarımsak tozunda Türkiyenin tek imalatçısı olmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Kastamonu Taşköprü Sarımsağı ile aromatik sarımsak tozunun en kalitesini üretmekteyiz. Nİhai kullanıcı ve endüstriyel tüketim için yerli sarımsak tozunu ve soğan tozunu mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. 

Ürünlerimizi güzel ve sağlıklı günlerde kullanmanız dileği ile…