FİRMANI EKLE GİRİŞ YAP ŞİFREMİ UNUTTUM?

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç Kimdir?

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç Kimdir?

Ali Koç, 2 Nisan 1967 tarihinde İstanbul' da üç kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi. Annesi Çiğdem (Simavi) ve babası Rahmi Koç' tur. Ömer Koç, Mustafa Koç adında abisi vardır. 1985 yılın da Londra Harrow School' dan mezun oldu. Rice Üniversitesinde İşletme lisans eğitimi aldı. Harvard Üniversitesinde İşletme lisansüstü eğitimi almıştır. Üniversite eğitimi esnasında ve sonrasında Koç Holding şirketlerinin farklı alanlarında çalışmıştır.


Ali Koç' un Kariyeri


Koç Holding Yönetim Kurulunda Başkan Vekilliği, Ford Otosan, Yapı Kredi Bankası ve Koçtaş'ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır. 1907 Fenerbahçeliler Derneğinin kurucuları arasında yer almaktadır, 2004 ve 2017 yılları arasında başkanlığını yapmıştır. 2013 tarihinde Bank of America bünyesinde, tanınan 13 lider kişinin görev alacağı Bank of America Küresel Danışmanlık Komitesine girmiştir. 2017 yılın da Yapı Kredi Bankasının Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmiştir.

Ark İnşaat, Koç Holdinge bağlı olan Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Koç Finansal Hizmetler, Otokar, Otokoç ve Setur vb. Şirketler de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi yapmıştır. Ulusal Rekabet Araştırmaları Derneğinde Başkanlık, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunda Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD' ın Yönetim Kurulunda Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.
1987 ve 1988 tarihlerinde yaz aylarında Koç Holding, A.Ş. Otomotiv Grubu' na bağlı olan otomobil üretimi ve bayi ağlarında çalışmıştır.

American Express Bank’ta 1990-1991 yılları arasında Yönetici Yetiştirme Programına katılmıştır. Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda 1992 ve 1994 tarihleri arasında Analist olarak görev yapmıştır. 1997 ve 2000 yılları arasında Koç Holding A.Ş'de Strateji ve Planlama Grubunun Başkanlığı’na Bağlı olan Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak görev yaptı. 2000 yılından beri de Koç Bilgi Topluluğu Grubunun Yürütme Kurulu Başkanıdır. Koç Holdingin İş Geliştirme Koordinatörlüğünü de yapmıştır. 


2006 tarihinden beri Koç Holding de Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı görevini yürütmektedir. 2008 yılının Ocak ayından itibaren Koç Holding Yönetiminde Kurul Üyesi olan Ali Koç, 2009 tarihinden beri Tüpraşın Yönetim Kurulu Üyeliğini yapmaktadır. 2016 yılın da Mustafa Koç'un vefat etmesi sonrasında Koç Holding' in yönetiminin başına Ömer Koç getirilmiş, Ali Koç ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.


Ali Koç abisi Mustafa Koç ile birlikte 1907 Fenerbahçe Derneği'nin kurucularındandır. Dernek Fenerbahçeli birçok iş insanını bünyesinde barındırmaktadır. Fenerbahçe derneğinin başkanlığını 2004 ve 2017 yıllarında Ali Koç yapmıştır. 3 Haziran 2018 yılında yapılan başkanlık seçimlerine beklenenden fazla kişinin katılmıştır. Başkanlık seçimi yapılmadan önce Borsa İstanbul'da Fenerbahçe'nin hisseleri yüzde 10'un üzerinde değer kazanmıştır. Ekonomi uzmanları bu yükselişin Ali Koç'un kulüp için ekonomik vaatlerinden kaynakladığını belirtmiştir. Koç ve yönetimde yer alacak ekibi 5 Haziran 2018 yılında Şükrü Saracoğlu Stadyumunda Fenerbahçeli taraftarların da katılımı ile mazbatasını almıştır

Ali Koç'un Özel Hayatı


Ali Koç, askerliğini 1992 tarihinde yaptı. Fenerbahçe Kulübü'nde İki dönem yöneticilik yaptı. Koç, Teksas eyaletinde bulunan Rice Üniversitesi’nde ekonomi ve iş idaresi eğitimi aldığı sırada, yine aynı ülkede eğitim gören Nevbahar Demirağ ile tanıştı.
Ali Koç ve Nevbahar Demirağ 21 Ekim 2005 tarihinde evlendi. Leyla Sadberk  Koç (d.2006) ve Rahmi Kerim Koç (d.2008) adında kızı ve oğlu olmuştur. 700 milyon dolarlık kazancı olduğu tahmin edilmektedir.
 

Kaleme Alan, Yazar & Yayıncı Bilgileri
Yazar İrfan Özer
Yayıncı Sektör Dizini
Yayınlanma Tarihi 13/02/2021
Benzer Konular
  • Son Görüntülenen Bloglar
Yayınlanma Tarihi: 26 Aralık
En iyi backlink siteleri 12 adet 2021
Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım
Vatandaşlar dolar ve altına hucum etti!
Yayınlanma Tarihi: 26 Ocak
Haber Yuvası Güncel Haberlerin Adresi!
Yayınlanma Tarihi: 19 Kasım
Google Kobi'lere Reklam Kredisi Veriyor
Yayınlanma Tarihi: 04 Ocak
Covid aşısı güvenli midir?
Yayınlanma Tarihi: 11 Temmuz
Firma Ekle
Yayınlanma Tarihi: 27 Ağustos
Ücretsiz Firma Rehberi Nedir? Nasıl Bulunur?